INFORMACJA Burmistrza Bytomia Odrzańskiego w sprawie przystąpienia Gminy Bytom Odrzański do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Bytom Odrzański na lata 2024-2030
Burmistrz Bytomia Odrzańskiego, działając na podstawie art. 17 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. z 2024 r., poz. 278), art. 18 ust. 2 pkt 15 oraz art. 30 ust. 2 pkt 1a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2024, poz.1465 ze zm.) oraz uchwały nr VI/41/2024 Rady Miejskiej w Bytomiu Odrzańskim, z dnia 18 grudnia 2024r., zawiadamia, że w dniu 18 grudnia 2024r. Rada Miejska w Bytomiu Odrzańskim podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Bytom Odrzański na lata 2024-2030.
Zasady oraz tryb przygotowywania, prowadzenia i oceny rewitalizacji określone zostały w ustawie o rewitalizacji, z dnia 9 października 2015 r. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy przygotowanie, koordynowanie i tworzenie warunków do prowadzenia rewitalizacji, a także jej realizacja w zakresie właściwości stanowią zadania własne gminy.
Skuteczność procesu rewitalizacji warunkowana jest między innymi przez partycypację społeczną. Dokument opracowywany będzie przy szerokim udziale i zaangażowaniu mieszkańców, środowisk społecznych, przedsiębiorców oraz pozostałych interesariuszy rewitalizacji. Zapewnione zostanie włączenie interesariuszy zarówno w proces przygotowania, jak i prowadzenia oraz oceny rewitalizacji.
Gminny Program Rewitalizacji dla Gminy Bytom Odrzański na lata 2024-2030 zawierał będzie przede wszystkim cele, kierunki i przedsięwzięcia rewitalizacyjne, a także system monitorowania i oceny programu, zapewni jego skuteczność i efektywność. W dokumencie zarysowana zostanie również wizja obszaru po przeprowadzeniu działań rewitalizacyjnych. Realizacja podstawowych i uzupełniających przedsięwzięć rewitalizacyjnych, przyczyni się do rozwiązania zdiagnozowanych zjawisk kryzysowych w sferze społecznej, a także związanych z nimi problemów występujących w sferze gospodarczej, środowiskowej, przestrzenno-funkcjonalnej i technicznej, co przełoży się w sposób bezpośredni na podniesienie jakości życia mieszkańców.